Trakų pusiasalio pilies liekanų ir kitų statinių komplekso Trakų karaimų namas I

Gyvenamasis namas statytas 1920 metais. Jam pritaikyta tipiška karaimų namų architektūra. Pamatai mūryti iš skaldytų lauko akmenų, sienos suręstos iš rąstų. Čia įsikūrusi karaimų šeima tame pačiame name vertėsi ir prekyba.

Gyvenamuosius namus Trakuose karaimai pradėjo statyti dar 1398 metais, sulaukę Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Vytauto kvietimo. Iš mūšių Kryme grįžęs Vytautas laisvame miesto plote tarp abiejų pilių karaimams dovanojo žemes, negailėjo lėšų jų maldos namas. Iš viso Trakuose apsigyveno net 383 karaimų šeimos. Vieni jų, kariai, saugojo pilis bei tiltą. Kiti, karinių laipsnių neturėję, dirbo raštininkais, vertėjais, vertėsi smulkiaisiais amatais ar augino daržoves. Daržus jie buvo įsirengę pačiame miesto centre. Karaimams iš Krymo atsivežus agurkų sėklų, čia pirmąją kartą Lietuvoje buvo nuimtas agurkų derlius.

Viduramžiais į svečią šalį atvykę karaimai kūrėsi bendruomenėmis. Visų jų gyvenamųjų namų kiemai uždari apjungiantys keturis namus. Dėl vietos stokos medinius gyvenamuosius namus jie statė galu į gatvę. Beveik visuose namuose buvo vos po tris langus. Vienas skirtas sau, kitas Vytautui, trečias Dievui. Langus karaimams teko išsipirkti. Mažiau pasiturinčiųjų namuose buvo po vieną langą, turtingesniųjų net keturi. Jei pinigų Vytautui ar Dievui skirtiems langams pritrūkdavo, tai beveik kiekviename name buvo galima rasti po Vytauto portretą. Jam karaimai skirdavo ir savo sukurtas poemas ir eilėraščius.

Lietuvos Dvarai : Trakų pusiasalio pilies liekanos
Comments