PALANGOS DVARO SODYBA
Viduramžiais Palanga buvo svarbus prekybos centras. Vėliau miestelis ėmė garsėti kaip vasarvietė. Nuo 1824 metų Palangą įsigijo grafai Tiškevičiai. Iš pradžių mediniame dvare jie apsistodavo tik vasaromis ir pamažu kūrė kurortą. Juozapas Tiškevičius atidarė restoraną ir pirmąjį viešbutį – Kurhauzą. Pajūryje sustatė persirengimo kabinas, įrengė marmurines vonias su šildomu vandeniu.
Po Juozapo Tiškevičiaus mirties jo sūnus Feliksas tęsė darbus: statė poilsines vilas, įrengė specializuotas gydyklas. Nusprendęs Palangoje apsigyventi nuolatos, 1897 metais Birutės miške jis pastatė naujus dvaro rūmus. Juos projektavo povestuvinėje kelionėje sutiktas vokietis Francas Švechtenas. Rūmus puošė meno kūriniai, paveikslai, netrūko buitinių patogumų. Atvykę svečiai iškilmingų vakarienių būdavo kviečiami į didįjį valgomąjį. Pirmiausia svečiai vaišinti pagal prancūzišką manierą: dvaro parke skintų rožių žiedlapių arbata su pienių medumi, vynu ir vynuogėmis. Karšti patiekalai iš cokoliniame aukšte esančios virtuvės buvo keliami liftu. Papietavę židinio menėje kalbėdavo apie literatūrą, klausydavo kompozitorių muzikos, grafas su pasididžiavimu demonstruodavo paties surinktą akmens amžiaus gintaro kolekciją. Grafai svečius mokėjo papirkti savo žavesiu. Angliško stiliaus parką su gėlynais, tvenkiniais ir tilteliais Palangoje rengęs Renė Andrė laiškuose savo tėvui rašė negalintis įsivaizduoti subtilesnių asmenų. O Antaninai Tiškevičienei žėrė komplimentus: „Labai graži, jos plaukai ir akys nuostabūs, balsas švelnus ir užburiantis.” Už Felikso Tiškevičiaus ištekėjusi lenkų didiko duktė Antanina buvo aristokratiškos laikysenos. Iš pažiūros atrodė rami ir tyli, tačiau aplink ją sukosi visas rūmų gyvenimas. Daug dėmesio Tiškevičiai skyrė religijai. Jų prašymu parke pastatyta „Laiminančio Kristaus“ skulptūra, įrengta Lurdo grota, pristatyta koplyčia.
Po Felikso Tiškevičiaus mirties Palangos dvaras atiteko vyriausiajam sūnui Stanislovui. Jis prieš karą pasitraukė į Ameriką. Jaunesnysis sūnus Alfredas apsigyveno Lenkijoje. Tiškevičių valdos buvo nacionalizuotos. Dvaro rūmuose įsikūrė sovietiniai pasieniečiai, vėliau čia veikė Dailininkų kūrybos namai. Nuo 1963 m. rūmuose veikia Palangos gintaro muziejus.
- Alantos dvaro sodyba
- Arkikatedros Bazilikos liekanos
- Aukštosios Fredos dvaro sodyba
- Babtyno dvaro sodyba
- Biržuvėnų dvaro sodyba
- Burbiškio dvaro sadyba
- Daukšiagirės dvaro sodyba
- Gelgaudiškio dvaro sodyba
- Jurbarko dvaro sodyba
- Kidulių dvaro sodyba
- Kretingos dvaro sodyba
- Leipalingio dvaro sodyba
- Liubavo dvaro sodyba
- Medininkų pilies ir kitų statinių kompleksas
- Palangos dvaro sodyba
- Paliesiaus dvaro sodyba
- Panemunės pilis
- Pažaislio kamaldulių vienuolyno ansamblis
- Plungės dvaro sodyba
- Raudondvario dvaro sodyba
- Sandėlis
- Saldutiškio dvaro sadyba
- Šešuolėlių I dvaro sodyba
- Šilutės dvaro sodyba
- Trakų pilies liekanų ir kitų statinių kompleksas
- Trakų salos pilis
- Trakų Vokės dvaro sodyba
- Zyplių dvaro sodyba
- Užutrakio dvaro sodyba