LIUBAVO DVARO SODYBA

Pirmą kartą XVI a. paminėto Liubavo pavadinimas kilo nuo čia įsikūrusių prūsų žodžių „liubas”, „šliubas”, kurie lietuvių kalba reiškia „meilė”, „santuoka”. Ilgą laiką dvaras keliavo iš vienų didikų pas kitus. Dvarą valdė Mikalojus Radvila Rudasis, grafas Kasparas Golejevskis, Jonas Antanas Tiškevičius, Martynas Krišpinas Kiršenšteinas. Kiekvienas šeimininkas dvaro valdas plėtė ir vertę didino. 1750 metais dvaro sodybą sudarė 20 skirtingų statinių.

Labiausiai dvaras suklestėjo XIX a.,  jį valdant  Slizienių šeimai. Pirmasis Liubavo dvare įsikūrė  Rapolas Slizienis su žmona Kamile Tiškevičiūte. Dvaro šeimininkas garsėjo kaip skulptorius ir architektas. Vėliau dvaras atiteko jo sūnui Rapolui Jonui Slizieniui. Naujas šeimininkas valdoms įrengti samdė užsienio meistrus. Jie statė malūną, pertvarkė hidrosistemą, laukuose įrengė drenažą. Sodyboje iškilo akmeninė ledainė, parke padaugėjo tvenkinių.

Kitaip nei medžioklę pamėgusi žmona, Rapolas Jonas Slizienis turėjo silpnybę gėlėms. Jų netrūko nei dvaro oranžerijoje, nei priešais rūmus įrengtose apvaliose  klombose. Prie pat rūmų pašaliniams vaikščioti buvo uždrausta. Ant pusapvalių vartų buvo iškabinti draudžiamieji užrašai. Dvaro valdose raštininkas buvo prigaminęs galybę lentelių su įvairiausiomis  instrukcijomis. Raštininko parengti užrašai kabėjo net tvartuose. Lentelėse buvo nurodoma, kada šerti gyvulius, kiek pašaro jiems duoti.  Be rašytinių instrukcijų, dvaro darbininkams tekdavo atidžiai sekti  ir gongo garsus. Jis kasdien  skelbdavo darbo pradžią, pietų pertrauką ir darbo pabaigą.

Pašaliečių akys dažnai krypdavo į dvaro šeimininko automobilį. Juodą mašiną vietiniai buvo praminę „taksufka“. Kiekvieną sekmadienį Slizienio vairuotojas automobiliu iš Nemečinės į dvaro koplyčią atveždavo kunigą.

Paskutinis dvaro šeimininkas Rapolas Jonas Slizienis buvo išvežtas į Sibirą,  ten ir mirė. Dvaras  buvo nacionalizuotas. Kurį laiką Liubave buvo laikomi politiniai kaliniai, vėliau apgyvendinti iš Baltarusijos atvykę gyventojai. Šiuo metu lankytojams atviras unikalus dvaro vandens malūnas. Kultūros reikmėms pritaikyta Liubavo dvaro oficina ir oranžerija.

  • Liubavo dvaro sodybos oficina Barokinio stiliaus Liubavo dvaro oficina statyta  XVIII a. Tai vieno aukšto pastatas. Fasado plokštumas skaido piliastrai, tarpuose tarp jų – tinkuoto plytų mūro piliastrai, apjungti profiliuotais mūro archivoltais. Šiuo metu oficina rekonstruojama, siekiant ją pritaikyti kultūrinėms reikmėms.
  • Liubavo dvaro sodybos oranžerija Pasakojama, kad dvaro oranžerija buvo viena mėgstamiausių gėlėmis besidomėjusio  dvaro šeimininko Rapolo Slizieniaus vietų. Barokinio stiliaus oranžerija pastatyta XVIII a. vid. Netoli upelio iškilusios oranžerijos architektūra panaši  į oficinos. Pastatas tinkuotų plytų mūro. Šiaurinėje fasado pusėje dvi tinkuotos plytų mūro mentės su  karnizine juosta. Sienos buvo puoštos ornamentais. Iki šiol išlikęs…
  • Liubavo dvaro sodybos vandens malūnas Liubavo dvare išlikęs malūnas vienas unikaliausių Lietuvoje. Dvarą pradėjus valdyti Slizienių šeimai, naujam malūnui statyti, buvo samdomi užsienio meistrai. Malūnas pastatytas ankstesniojo vietoje, ant Žalesos upės, fasadu į tvenkinį. Užsienio meistrai darbą atliko itin profesionaliai. Malūno pastato sienos mūrytos iš skeltų arba tašytų akmenų,  fasado išorėje nematomos siūlės užpildytos akmenukų…
  • Liubavo dvaro sodybos svirnas Dvaro sodybos svirnas pastatytas iš lauko akmenų mūro stulpų ir medinių rąstų. Tai vieno aukšto stačiakampio formos pastatas su mansarda. Akį traukia retos formos stogas. Jis turi net keturis šlaitus.  Netoli svirno seniau buvo pastatyti stulpai, ant kurių pakabintas plieninis gongas. Jo garsas kasdien darbininkams skelbdavo darbo dienos pradžią ir pabaigą.
  • Liubavo dvaro sodybos tvartas Liubavo dvaro sodybos tvartas, kaip ir dauguma kitų pastatų, statytas  XVIII a. Jo konstrukcijos iš plytų mūro, rąstų bei lauko akmenų. Stačiakampio formos statinys buvo sudalinta į keturias dalis ir turėjo vidinį kiemą. Į jį patekti buvo  galima per didelius pusapvalius vartus, įrengtus rytinės tvartų sienos viduryje. Vartų zonoje buvo laikomi…
  • Liubavo dvaro sodybos kluonas Dvaro valdose nukultiems javams sandėliuoti reikėjo erdvių patalpų. XVIII a. dvaro sodyboje pastatytas 800 kvadratinių metrų ploto kluonas. Tai pailgas stačiakampio formos statinys mūrytas iš lauko akmenų.
  • Liubavo dvaro sodybos ledainė Įspūdinga akmeninė ledainė pastatyta dvarą valdant Rapolui Slizieniui. Stačiakampio formos statinys akmenimis įgilintas į žemę. Taip projektuotas, kad būtų išlaikoma vėsesnė temperatūra. Virš žemės iškilusi ledainės dalis cilindro formos.  Šviesa į pastatą sklido per ovalią lango angą, įrengtą fasadinėje dalyje virš įėjimo. Maisto produktai šaldyti buvo naudojami  į luitus supjaustytas dvaro…
  • Liubavo dvaro sodybos arklidė Darbiniams dvaro arkliams skirtas statinys, arklidė, pastatytas XIX a. I pusėje. Vieno aukšto pastatas statytas iš akmenų mūro. Uždengtas dvišlaičiu stogu.  Langų angos dekoruotos raudonų plytų apvadais.
  • Liubavo dvaro sodybos antras ūkinis pastatas Dvarui plečiantis 1925 metais pastatytas antrasis ūkinis pastatas. Vieno aukšto statinio sienų konstrukcija stulpinė. Stulpai mūryti iš lauko akmenų. Stogas dvišlaitis.
  • Liubavo dvaro sodybos namas XIX a. viduryje statytas statinys, vėliau XX a. pr. buvo rekonstruotas. Pastatas stačiakampio formos, vieno aukšto su pastoge stačiakampėmis langų ir durų angos.

Lietuvos Dvarai : Dvarai
Savivaldybė : Vilniaus raj. sav.
Adresas : Liubavo k. , LT-15143 Vilniaus r.
El. paštas : hq@europosparkas.lt
Telefonas : (8 5) 2377 077
Daugiau informacijos : www.liubavas.lt
Comments