LEIPALINGIO DVARO SODYBA
Leipalingis įkurtas Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Aleksandro valdymo laikais. Karalius Žygimantas Senasis 1508 metais dvarą padovanojo Jonui Sapiegai. Jo giminė Leipalingį valdė beveik pustrečio šimto metų.
Iki šių dienų išlikę dvaro rūmai pastatyti jau kito savininko, Vilniaus kapitulos kanauninko Antano Kruševskio. Statybos darbai patikėti architektui Martynui Knakfusui. Pastačius mūrinius kolonomis puoštus dvaro rūmus, dideli statybos planai laukė ir bažnyčios. Ji planuota didžiulė, su 3 navomis ir 2 bokštais. Tačiau statybos planus sujaukė A. Kruševskio liga. Skubant stogą nuspręsta dengti net nebaigus mūryti navų sienų.
Kalbama, kad vienas Kruševskių giminės jaunuolių bažnyčioje vis patrauklių merginų žvalgėsi. Nusižiūrėjęs patinkančią, liokajui pavesdavo atitempti ją į dvaro parko pradžioje stovintį raudonų plytų statinį, vadintą linksmybių nameliu. Kai merginos pastodavo, būdavo ištekinamos už baudžiauninko. Į laisvą vietą ieškoma naujos kandidatės. Įsigąsdinusios merginos jas nužiūrinėjantį jaunuolį buvo praminusios dvaro velniu.
Ne mažiau dvaro šeimininkų baiminosi ir baudžiauninkai. 1820 m. mirus A. Kruševskiui, dvarą paveldėję jo giminaičiai garsėjo ypatingu žiaurumu ir panieka. Negyvai rykštėmis būdavo užkapojami net į darbą pavėlavę darbininkai. O štai šunims dvaro šeimininkas rodė ypatingą dėmesį. Jauni dvaro šuniukai net būdavo žindomi dvare tarnaujančių moterų. Į šunį galėjo būti išmainytas ir bet kuris darbininkas.
Vėlesni dvaro savininkai menkai pasižymėjo – vieni prasilošė, kiti prasiskolino, kol galiausiai dvarą už skolas persirašė lenkas inžinierius Petras Balinskis. Dvare jis įsirengė prabangią rezidenciją su oranžerija. Pastatė trijų aukštų grūdų sandėlį ir perplanavo dvaro parką. Paskutinis savininkas, 1913 m. dvarą įsigijęs Steponas Dor Dornalovičius, Leipalingyje negyveno. Dvarą prižiūrėjo įgaliotinis, kuris, prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui, pabėgo. 1920 m. Leipalingio dvarą perėmė Lietuvos valdžia. Rūmuose buvo atidaryta progimnazija. 2015 m. dvare įsikūrė biblioteka, kraštotyros muziejus ir seniūnija.
- Alantos dvaro sodyba
- Arkikatedros Bazilikos liekanos
- Aukštosios Fredos dvaro sodyba
- Babtyno dvaro sodyba
- Biržuvėnų dvaro sodyba
- Burbiškio dvaro sadyba
- Daukšiagirės dvaro sodyba
- Gelgaudiškio dvaro sodyba
- Jurbarko dvaro sodyba
- Kidulių dvaro sodyba
- Kretingos dvaro sodyba
- Leipalingio dvaro sodyba
- Liubavo dvaro sodyba
- Medininkų pilies ir kitų statinių kompleksas
- Palangos dvaro sodyba
- Paliesiaus dvaro sodyba
- Panemunės pilis
- Pažaislio kamaldulių vienuolyno ansamblis
- Plungės dvaro sodyba
- Raudondvario dvaro sodyba
- Sandėlis
- Saldutiškio dvaro sadyba
- Šešuolėlių I dvaro sodyba
- Šilutės dvaro sodyba
- Trakų pilies liekanų ir kitų statinių kompleksas
- Trakų salos pilis
- Trakų Vokės dvaro sodyba
- Zyplių dvaro sodyba
- Užutrakio dvaro sodyba