GELGAUDIŠKIO DVARO SODYBA

Gelgaudiškio dvaras žinomas nuo 1504 m., kai dvarą kartu su giria tarp Nemuno ir Siesarties Lietuvos didysis kunigaikštis Aleksandras padovanojo savo raštininkui Jonui Sapiegai.  Dabartiniai rūmai pastatyti apie 1842–1846 m., valdant prūsų baronui Gustavui Koideliui. Daug žemės valdęs dvaras tuo metu garsėjo ūkine veikla. Ypač šveicariškų ir limburgiškų sūrių gamykla. Koideliai dvare šeimininkavo iki 1875 m., kol, netekę Rusijos pilietybės, apsigyveno Drezdene.

Greitai patrauklia vieta ant Nemuno šlaito susidomėjo dvarininkė A. M. Komar.  1898 m. už Gelgaudiškio dvarą ji paklojo milijoną rublių. Šios giminės dvaro valdytojas Medardas Komaras 1900 m. išplėtė ir išgražino dvaro rūmus. Sienos buvo išmuštos atlasu. Priėmimams skirtoje salėje pakabinti krištoliniai šviestuvai. Ant rūmų stogo įrengta aikštelė. Šioje vietoje tarnams buvo nevalia trukdyti ponus.  Netoli dvaro ponai buvo įsirengę teniso aikštelę.

Naujovių nevengta ir rūpinantis dvaro veikla.  Dvarininkas nutiesė siauruosius geležinkelius.  Ant bėgių užkeltus vagonus tempė arkliai. Dvare įvestas vandentiekis, kanalizacija, telefonas, liftas, elektra baudžiauninkų akimis prilygo stebuklams. O pamatę ponus, važiuojančius automobiliu, jie  žegnodamiesi šaukdavo: „Antikristas ant pečiaus!”

Samdiniams Komarai buvo griežti. Algas mokėjo vos 2–3 kartus per metus. Kurui leisdavo imti tik kelmus arba pūvančius medžius. O rudenį net rakindavo parką. Dėl skleidžiamos smarvės neleido laikyti avių, buvo uždraudę svaigintis. Baudžiauninkai plakti buvo vedami į parką, žvaigžde pavadintą miško aikštelę, į kurią sueina 8 miško takai. Bausmių išvengti bandydavę dvaro samdiniai nevengdavo pasinaudoti ponų silpnybėmis. Kartą pusę torto suvalgę dvaro bernai likučiais ištepė ponios mylimos kalaitės Diankos snukį ir taip liko nenubausti.

1922 m. Komarai dvarą pardavė Amerikos lietuvių bendruomenei, o patys išvyko į Lenkiją. Dvare vėl pradėjo veikti našlaičių prieglauda, vėliau mokykla. Dabar dvaras atvertas lankytojams.

  • Gelgaudiškio dvaro sodybos rūmai Dabartinis barokinio stiliaus pastatas statytas 1842–1846 m. sudegus pirmiesiems dvaro rūmams, medinei pilaitei. Statybomis rūpinosi dvaro šeimininkas prūsų baronas Gustavas Koidelis. Po pusšimčio metų dvarą dar labiau išgražino dvarininkas Medardas Komaras. Rūmų pastatas buvo išlenkto stačiakampio formos. Fasadas stebina kolonomis, dailiomis baliustradomis, gražiais metalo dirbiniais ir kitais puošybos elementais. Iš sodo…
  • Gelgaudiškio dvaro sodybos virtuvė Gardžiausius kvapus gėrusi dvaro sodybos virtuvė statyta XX a. pradžioje. 1 aukšto pastatas turėjo specialų priestatą – koridorių, jungiantį su rūmų cokoliniu aukštu. Spėjama, kad juo į pagrindinius rūmus buvo gabenami paruošti valgiai, ir atgal parnešami ištuštinti indai. Virtuvės fasadą puošė smailiaarkiniai langai ir durys. Viduje, sienos ir grindys buvo dekoruotos…
  • Gelgaudiškio dvaro sodybos svirnas Ir maisto ir buities rakandų sandėliavimo vieta buvęs dvaro sodybos svirnas statytas 20 a. pr. Stačiakampis raudonų plytų pastatas turėjo net tris aukštus. Langai ir durys pusapvalės. Svirne anuomet tilpdavo viskas, ką tik reikėjo sutalpinti. Čia laikydavo grūdus, miltus, mėsą ir buities daiktus, ūkio padargus.
  • Gelgaudiškio dvaro sodybos oficina Dvaro sodybos oficina statyta tuo pačiu metu kaip ir dvaras. 1927-1930 m. oficina rekonstruota. Tai 1 a. statinys su pastoge ir rūsiu po centrine pastato dalimi. Šiuo metu oficina perstatyta.
  • Gelgaudiškio dvaro sodybos bokštas Pietvakarinėje dvaro sodybos dalyje stovintį vandentiekio bokštą daugiau kaip prieš pusantro šimto metų projektavo tuometinis dvaro valdytojas baronas Gustavas Koidelis. Keturkampis pastatas su neįprastu keturšlaičiu stogu išlikęs iki šių dienų. Tiesa dabar bokštas turi keturkampį priestatą, pastatytą 1938 m. Bokšte išsaugota ir tuometinė technologinė įranga – du metaliniai vandens rezervuarai įrengti…
  • Gelgaudiškio dvaro sodybos tvartas Dvaro sodybos tvartas pastatytas XIX a. I p., Gelgaudiškį valdant baronams Koideliams. Vieno aukšto stačiakampio formos statinys 1927-1930 m. rekonstruotas. Tvarte buvo laikomi įvairiausi gyvuliai. Daug dėmesio buvo skiriama galvijams, mat galvijų veisimas buvo vienas iš Koidelių verslų. Tvarte itin atsakingai buvo prižiūrimi veisimui laikomi anglų ir jutlandijos veislės galvijai. Spėjama,…
  • Gelgaudiškio dvaro sodybos rūsys 1, Gelgaudiškio dvaro sodybos rūsys 2 Pasivaikščiojus dvaro sodyboje, galima atrasti išlikusius du rūsius. Šlaituose skliautuoti rūsiai buvo įrengti XIX a. I p. Iš viršaus, kad rūsiuose būtų tinkama temperatūra, apipilti žemėmis. Spėjama, kad į rūsius dažniausiai sukdavo dvaro gaspadinės. Viename rūsyje, kur buvo laikomos daržovės. Čia pietus ruošdavusios šeimininkės eidavo…
  • Gelgaudiškio dvaro sodybos oranžerija Gelgaudiškio dvaro oranžerijoje šilumą mėgstančios gėlės dažnai užleisdavo vietą daržovėms. Taip dvaro šeimininkai ištisus metus galėjo mėgautis šviežiais žalumynais ir daržovėmis. Čia buvo auginamos ne tik prieskoninės žolelės, agurkai ar žirniai. Oranžerijoje sukastose lysvėse palikta vietos ir egzotiškoms augalų rūšims. Čia buvo bandoma išauginti tuo metu dar retenybe ant lietuvių stalo…
  • Gelgaudiškio dvaro sodybos kumetynas Samdomiems dvaro darbininkams skirtas kumetytas pastatytas dar Koidelių valdymo laikotarpiu XIX a. I p.. Vėliau XIX a. vid. stačiakampis, raudonų plytų pastatas buvo rekonstruotas. Prie vieno aukšto statinio pristatytas priebutis. Pačiame statinio centre stovėjo kaminas. Amžininkai pasakoja, kad dvarą valdant Komarams samdiniams patalpų šildymu ir kuru pasirūpinti nebuvo lengva. Buvo leidžiama…
  • Gelgaudiškio dvaro sodybos parkas Išilgai Nemuno kranto besidriekiantis medžių alėjų ir tvenkinių parkas nustebins ne vieną. Pasakojama, kad istorinis dvaro parko plotas siekė net 118 hektarų. Dabar parko plotas kiek daugiau nei 5 ha, tačiau ir tiek pakanka, kad jis būtų laikomas vienu didžiausių parkų Lietuvoje. Griežtų geometrinių formų parkas tarsi savaime susilieja su natūralia…
  • Gelgaudiškio dvaro sodybos senosios kapinės Senosios Gelgaudiškio dvaro kapinės dar vadinamos baronkapinėmis. Spėjama, kad XVIII a. pabaigoje greta tuometinės koplyčios prigludusiose kapinėse buvo laidojami išimtinai tik Koidelių giminės atstovai. Šią vietą paskutiniam poilsiui Koideliai rinkosi, net ir tada, kai dvarą valdė kiti šeimininkai. Paskutinė iš Koidelių giminės, 1920 metus šiose kapinėse palaidota Franso Koidelio žmona…

Lietuvos Dvarai : Dvarai
Savivaldybė : Šakių raj. sav.
Adresas : Parko g. 5, Gelgaudiškis, Šakių raj.
Telefonas : +37067682722
Daugiau informacijos : http://www.gelgaudiskiodvaras.lt
Comments