ARKIKATEDROS BAZILIKOS, ŽEMUTINĖS IR AUKŠTUTINĖS PILIŲ PASTATŲ, JŲ LIEKANŲ IR KITŲ STATINIŲ KOMPLEKSO ŽEMUTINĖS PILIES RŪMŲ LIEKANOS
Žemutinė pilis nuolatiniu Lietuvos politiniu, religiniu ir kultūriniu centru tapo XV amžiuje. Iš gynybai pritaikytos tvirtovės, ištaigingai rūmais turėsiančios virsti pilies rekonstrukciją pradėjo Aleksandras Jogailaits. Renesanso stilių pilis įgavo, kai atstatymo darbų ėmėsi Žygimantas Senasis su žmona Bona Sforca. Darbus tęsė ir jų sūnus Žygimantas Augustas. Rūmų sienos buvo padengtos brangiais audiniais, grindys išklotos keraminėmis plytelėmis, patalpas šildė glazūruotų koklių krosnys. Kambarių sienas puošė įmantrūs gobelenai, medžioklės trofėjai.
Statybininkai į rūmus buvo kviečiami ir Žygimantui Augustui susipažinus su Barbora Radvilaite. Kad būtų lengviau nepastebimam nukakti pas mylimąją, Žygimantas Augustas liepė sukonstruoti slaptą koridorių į Radvilų rūmus. Po poros metų susitikinėjimų įvyko slaptos vestuvės. Joms prieštaravo ne tik karalienė Bona, bet ir Lenkijos Seimas. Norėdamas atitraukti žmonos dėmesį nuo netylančių kalbų, Žygimantas Augustas rūmuose ėmė rengti nesibaigiančias puotas, šokių vakarus, kaukių balius ir riterių turnyrus. Kai Barbora, užklupta ligos, mirė, Žygimantas liepė rūmų sienas apmušti juodais audeklais, o pats visą likusį gyvenimą vilkėjo tik juodus gedulo drabužius.
Žemutinė Vilniaus pilis vėl suklestėjo prasidėjus Vazų dinastijos valdymui. Vilniaus rūmai tapo ištaiginga rezidencija, kurioje buvo sprendžiami svarbūs Vidurio, Rytų ir Šiaurės Europos politikos klausimai. Iškilmingoms vakarienėms rūmų virtuvėje buvo ruošiama net iki 70 patiekalų. Po vaišių – teatras. Vladislovo Vazos laikais rūmuose dirbo 30 operos dainininkų, 20 baleto šokėjų, 10 aktorių ir net 40 muzikantų kolektyvas. Atlyginimas jiems mokėtas iš valstybės iždo. Didikų mėgtos linksmybės ne visada baigdavosi laimingai. 1643 metais valdovų rūmų kieme per surengtas meškų pjautynes iš narvo ištrūkęs žvėris mirtinai sužeidė Vladislovo Vazos žmoną.
1655 metais Vilnių užėmus rusams, rūmai buvo sudeginti ir išplėšti. Vėliau carinės Rusijos administracijos nurodymu rūmai buvo nugriauti. Liko tik rytinio korpuso dalis. Po Antrojo pasaulinio karo pastate veikė Pionierių rūmai. Tiesiant šilumos trasą ir atradus Valdovų rūmų rūsius, pradėti archeologiniai kasinėjimai, o vėliau – atstatymo darbai.
- Alantos dvaro sodyba
- Arkikatedros Bazilikos liekanos
- Aukštosios Fredos dvaro sodyba
- Babtyno dvaro sodyba
- Biržuvėnų dvaro sodyba
- Burbiškio dvaro sadyba
- Daukšiagirės dvaro sodyba
- Gelgaudiškio dvaro sodyba
- Jurbarko dvaro sodyba
- Kidulių dvaro sodyba
- Kretingos dvaro sodyba
- Leipalingio dvaro sodyba
- Liubavo dvaro sodyba
- Medininkų pilies ir kitų statinių kompleksas
- Palangos dvaro sodyba
- Paliesiaus dvaro sodyba
- Panemunės pilis
- Pažaislio kamaldulių vienuolyno ansamblis
- Plungės dvaro sodyba
- Raudondvario dvaro sodyba
- Sandėlis
- Saldutiškio dvaro sadyba
- Šešuolėlių I dvaro sodyba
- Šilutės dvaro sodyba
- Trakų pilies liekanų ir kitų statinių kompleksas
- Trakų salos pilis
- Trakų Vokės dvaro sodyba
- Zyplių dvaro sodyba
- Užutrakio dvaro sodyba