ALANTOS DVARO SODYBA
Alantos miestelis pirmą kartą paminėtas 1436 metais. Žygimantas Kęstutaitis Alantą kaip dovaną už nuopelnus įteikė didikui Kristinui Astikui. Vėliau daugiau kaip 200 metų Alantos valdos priklausė Radviloms. Dvaras ėmė prekiauti grūdais, iš Rygos eksportuodavo druską. Daugiausia dėmesio ir apkalbų sulaukdavo dvare Kristupo Radvilos įkurta alchemijos ir medicinos laboratorija. Vietiniai tokius mokslus laikė raganystėmis.
Dar labiau Alantos dvaras suklestėjo, kai valdas nupirko lenkas dvarininkas Tadeušas Pac-Pomarnackis. 1853 metais jis pradėjo Alantos dvaro rūmų statybą. Užsakytos granito kolonos laivais buvo plukdomos iš Suomijos į Klaipėdos uostą. Iš ten jaučiais gabentos į Alantą. Vasaros rezidencijos rūmai, primenantys Italijos vilą, pastatyti su keturių aukštų apžvalgos bokšteliu. Jame įrengta aštuonkampė apžvalgos aikštelė. Čia, vos dvarininkui atvykus, būdavo keliama vėliava. Alantoje ponas pasirodydavo pavasarį ir gyvendavo iki rudens. Atvykęs atveždavo saldainių, o išvažiuodamas už tvoros palikdavo drabužių. Tačiau dovanos žiauraus ir negailestingo dvarininko padarytų nuoskaudų neatpirkdavo.
Į rūmų bokštą užlipęs ponas akylai stebėdavo, ar baudžiauninkai neneša užantyje javų maišelio pasislėpę. Baudžiauninkų būta nepėsčių. Savo drobinėse kelnėse per visa klešnių ilgį jie siūdindavosi vidines kišenes. Į jas prisipildavo grūdų ir taip gabendavo namo. Baudžiauninkai darbuose nugaras lenkdavo net šventadieniais, buvo apkrauti nepakeliamais mokesčiais. Neišgalinčius susimokėti ponas tiesiog išvarydavo iš namų. Neapsikentę žiaurumo, baudžiauninkai net nusprendė pasiskųsti vyskupui Mykolui Valančiui. Išlikusiame 1858 m. rašytame rašte dėstoma, kad mušimo neišvengia net nėščios moterys, nuo smūgių ne vienas apkurtęs ar dantis pametęs. Deja pagalvos baudžiauninkai nesulaukė. Sužinojęs apie raštą, ponas sušaukė kareivius ir išskirstė po baudžiauninkų pirkias.
Negailestingas baudžiauninkams, ponas tarsi pasikeisdavo prakalbus apie meną. Daug užsienio kalbų mokėjęs, keliauti mėgęs ponas kaupė įspūdingas meno kolekcijas. Rūmų valgomojo sienas puošė dekoratyvinių japoniško porceliano lėkščių kolekcija. Buvo pastatyta samurajaus skulptūra. Šis kambarys buvo vadinamas japonišku. Jame patarnautojais dirbo svetimtaučiai. Vietiniai stebėjosi, kad į Alantą šeimininkas atsiveža ir juodaodžių tarnų
Prieš Pirmąjį pasaulinį karą savininkas dvarą išnuomojo, susirinko vertingiausius turtus, sukrovė juos į keturiolika vežimų ir išvyko.
Sovietmečius dvare veikė žemės ūkio mokykla, gyveno dėstytojai ir moksleiviai. Nuo 1974 m. antrame aukšte veikia biblioteka. Dešinėje pusėje įsteigtas Alantos dvaro muziejus-galerija.
- Alantos dvaro sodyba
- Arkikatedros Bazilikos liekanos
- Aukštosios Fredos dvaro sodyba
- Babtyno dvaro sodyba
- Biržuvėnų dvaro sodyba
- Burbiškio dvaro sadyba
- Daukšiagirės dvaro sodyba
- Gelgaudiškio dvaro sodyba
- Jurbarko dvaro sodyba
- Kidulių dvaro sodyba
- Kretingos dvaro sodyba
- Leipalingio dvaro sodyba
- Liubavo dvaro sodyba
- Medininkų pilies ir kitų statinių kompleksas
- Palangos dvaro sodyba
- Paliesiaus dvaro sodyba
- Panemunės pilis
- Pažaislio kamaldulių vienuolyno ansamblis
- Plungės dvaro sodyba
- Raudondvario dvaro sodyba
- Sandėlis
- Saldutiškio dvaro sadyba
- Šešuolėlių I dvaro sodyba
- Šilutės dvaro sodyba
- Trakų pilies liekanų ir kitų statinių kompleksas
- Trakų salos pilis
- Trakų Vokės dvaro sodyba
- Zyplių dvaro sodyba
- Užutrakio dvaro sodyba