LEIPALINGIO DVARO SODYBA

Leipalingis įkurtas Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus  Aleksandro valdymo laikais. Karalius Žygimantas Senasis 1508 metais dvarą padovanojo Jonui Sapiegai. Jo giminė Leipalingį valdė beveik pustrečio šimto metų.

Iki šių dienų išlikę dvaro rūmai pastatyti jau kito savininko, Vilniaus kapitulos kanauninko Antano Kruševskio. Statybos darbai patikėti architektui Martynui Knakfusui. Pastačius mūrinius kolonomis puoštus dvaro rūmus, dideli statybos planai laukė ir bažnyčios. Ji planuota didžiulė, su 3 navomis ir 2 bokštais. Tačiau statybos planus sujaukė A. Kruševskio liga. Skubant stogą nuspręsta dengti net nebaigus mūryti navų sienų.

Kalbama, kad vienas Kruševskių giminės jaunuolių bažnyčioje vis patrauklių merginų žvalgėsi. Nusižiūrėjęs patinkančią, liokajui pavesdavo atitempti ją į dvaro parko pradžioje stovintį raudonų plytų statinį, vadintą linksmybių nameliu. Kai merginos pastodavo, būdavo ištekinamos už baudžiauninko. Į laisvą vietą ieškoma naujos kandidatės. Įsigąsdinusios merginos jas nužiūrinėjantį jaunuolį buvo praminusios dvaro velniu.

Ne mažiau dvaro šeimininkų baiminosi ir baudžiauninkai. 1820 m. mirus A. Kruševskiui, dvarą  paveldėję  jo giminaičiai garsėjo ypatingu žiaurumu ir panieka. Negyvai rykštėmis būdavo užkapojami net į darbą pavėlavę darbininkai. O štai šunims dvaro šeimininkas rodė ypatingą dėmesį. Jauni dvaro šuniukai net būdavo žindomi dvare tarnaujančių moterų. Į šunį galėjo būti išmainytas ir bet kuris darbininkas.

Vėlesni dvaro savininkai menkai pasižymėjo – vieni prasilošė, kiti prasiskolino, kol galiausiai dvarą už skolas persirašė lenkas inžinierius Petras Balinskis.  Dvare jis įsirengė prabangią rezidenciją su oranžerija. Pastatė trijų aukštų grūdų sandėlį ir perplanavo dvaro parką. Paskutinis savininkas, 1913 m. dvarą įsigijęs Steponas Dor Dornalovičius, Leipalingyje negyveno. Dvarą prižiūrėjo įgaliotinis, kuris, prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui, pabėgo. 1920 m. Leipalingio dvarą perėmė Lietuvos valdžia. Rūmuose buvo atidaryta progimnazija. 2015 m. dvare įsikūrė biblioteka, kraštotyros muziejus ir seniūnija.

  • Leipalingio dvaro sodybos rūmai Dabartiniai Leipalingio dvaro rūmai pastatyti XVIII a. pabaigoje ar XIX a. pradžioje dvarą valdant Vilniaus kapitulos kanauninkui Antanui Kruševskiui. Rūmus projektavo vienas talentingiausių to meto architektų Martynas Knakfusas. Sakoma, kad šis dvaras buvo vienas paskutinių jo užsakymų. Pagrindinis rūmų fasadas pagal architekto projektą nukreiptas į miestelio pusę. Šiaurinį fasadą puošė šešios…
  • Leipalingio dvaro sodybos oficina Statant rūmus tuo pačiu metu šalia iškilo ir vienaaukštė oficina. Stačiakampio formos, plytinis pastato fasadas  apačioje puoštas mūro profiliuotais karnizais. Viršuje mediniais karnizais.
  • Leipalingio dvaro sodybos kumetynas XIX a. I pusėje dvaro statinius papildė dviejų aukštų kumetynas. Spėjama, kad jis statytas jau dvarą valdant lenkų inžinieriui Petrui Balinskiui. Pirmasis kumetyno aukštas mūrytas iš dvaro valdose, laukuose surinktų akmenų. Tarpai dekoruoti smulkiais akmenukais. Antrasis aukštas ir frontonas statytas iš plytų. Antrajame aukšte įrengtas balkonas. Visą pastato fasadą juosia  medinės…
  • Leipalingio dvaro sodybos ūkinis pastatas Prie klasicistinės dvaro sodybos dera ir to paties stiliaus dvaro ūkinis pastatas.  Vieno aukšto dvišlaitis statinys spėjama statytas panašiu metu, kaip ir dabartiniai rūmai. Ūkinio pastato fasadą puošia tinkuotų plytų mūro profiliuotas karnizas. Kalbama, kad vienu metu dvaro ūkiniame pastate buvo laikyta per pusšimtį arklių, auginta apie 100 stambių ir…
  • Leipalingio dvaro sodybos spirito varyklos pastatas Be įvairiausių pagalbinių pastatų Leipalingio dvaro valdose buvo įrengta net spirito varykla. Tai vieno aukšto statinys su dvišlaite pastoge.  Pasakojama, kad išparceliavus dvarą, spirito varyklą buvo išsinuomojusi Kauno žydų bendruomenė. Ji varykloje buvo įdarbinusi vietos miestelio žydus.  Pastato architektūra iš esmės pakito sovietmečiu pastačius dar vieną aukštą.
  • Leipalingio dvaro sodybos parkas Seiros upės kairiajame krante, aukštuose upės šlaituose ir slėnyje esantį Leipalingio dvaro parką įkūrė Sapiegų giminė. Gerokai vėliau po keleto amžių, dvarą valdant lenkui Petrui Balinskiui parkas buvo pertvarkytas anglišku stiliumi. Įrengti pasivaikščiojimo takai, iškastas Simoniškės ežerėlis kanalais sujungtas su dvaro tvenkiniais. Pastatyta įmantrių tiltelių, kuriais buvo galima pasiekti kanalų atskirtas…
  • Leipalingio dvaro sodybos parko fragmentai Leipalingio dvaro parko fragmentais  pripažinta dalis sovietmečiu gyvenviete atskirto  dvaro parko.  Vertingais objektais čia laikomos akmens ir plytų mūro rūsio liekanos. Parko želdynai ir želdiniai – pavieniai medžiai. Centrinėje parko dalyje vyrauja paprastieji klevai, mažalapės liepos, paprastieji uosiai, paprastieji ąžuolai, paprastosios eglės.

Lietuvos Dvarai : Dvarai
Savivaldybė : Druskininkų sav.
El. paštas : info@surusvejai.lt
Telefonas : +370 615 84052
Daugiau informacijos : www.surusvejai.lt
Comments