KIDULIŲ DVARO SODYBA

Rašytiniuose šaltiniuose pirmą kartą Kiduliai paminėti 1559 metais kaip karališkasis kaimas. Kidulių dvare gyveno Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės iždininkas ir raštininkas Krišpinas Kiršenšteinas. Vėliau vienas po kito buvo įsikūrę trys žemaičių vyskupai.

1795 metais Kiduliai atiteko Prūsijai. Kai 1806 metais prie sienų ėmė artėti prancūzų kariuomenė, Kiduliuose  apsigyveno Prūsijos karalius Fridrichas Vilhelmas III. Netekęs valdžios karalius iki vidurnakčio sėdėdavo mažame dvaro kambarėlyje ir spoksodavo pro langą. Sulaukęs draugijos, Rusijos caro Aleksandro, šnekučiuodavosi apie politiką.

1837 metais dvaras už karinius nuopelnus buvo padovanotas baronui Jonui fon Ofenbergui. Prie dvaro pridėta 45000 margų žemės, 15000 auksinų metinių pajamų ir net aukso kardas. Naujasis šeimininkas perstatė visą sodybą ir atgaivino Kidulių dvarą. Pilimi vadinamas dvaro pastatas buvo šildomas prūsiškų koklių krosnimis, kambariai puošti medžioklės trofėjais, ąžuoliniais baldais, grindys išklotos turkiškais kilimais. Dvaro pastatuose buvo įvestas vandentiekis, karvidėse ir kiaulidėse – pakabinamas bėginis kelias. Juo vagonėliais buvo išvežiojami pašarai. Dvaro lentpjūvėje darbą lengvino garo variklis, lokomobilis. Dar vienas mažesnis lokomobilis buvo vežamas į laukus. Arkliais nutemptas lokomobilis buvo gerai įtvirtinamas, ilga virve pririšamas plūgas, ratas iš lėto traukdavo virvę ir artojo prilaikomą plūgą. Darbininkams dykaduoniauti buvo draudžiama. Ne laiku sustojusiems iš karto kliūdavo rykščių. Dirbančius prižiūrėjo keturi kamarininkai. Kad darbininkai žinotų, kada pradėti ar baigti darbą, skambindavo bronziniu varpu. Tiems,  kas sunkiu darbu skųsdavosi, šeimininkas pasiūlydavo ieškotis geresnės vietos. Už darbą kumečiai metams gaudavo 25 rublius, dar rugių, avižų, žirnių, miežių. Žiemai malkų vežėsi tiek, kiek reikėjo. Nuėmus derlių visi būdavo kviečiami į didžiulę puotą. Dvaro šeimininkui darbininkai pindavo vainiką, o šis vaišindavo alumi.

Mirus baronui dvaro reikalais ėmė rūpintis jo palikuonys. Prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui Kidulių dvaro savininkai pasitraukė į Angliją. Rūmuose įsitaisė vokiečių kariai. Po 1918 m. dvaras buvo išnuomotas agronomui Petrui Mulevičiui. Jis čia įkūrė pavyzdinį ūkį. Augino beveik 100 karvių bandą, eksportavo sviestą, gamino alų, rengė namų ruošos ir kulinarijos kursus.

Po Antrojo pasaulinio karo dvare įkurtas tarybinis ūkis. Atgavus nepriklausomybę dvare įsteigta bendrovė. Dabar Kidulių dvaro rūmai sutvarkyti, juose veikia biblioteka, patalpos pritaikytos bendruomenės veiklai.

  • Kidulių dvaro sodybos rūmai Didžioji dalis Kidulių dvaro komplekso statinių iškilo XIX amžiuje. Dvarą iš pagrindų atgaivino, jį dovanų už karinius nuopelnus gavęs vokiečių baronas Jonas fon Ofenbergas. Iš viso dvaro sodyboje buvo net 23 skirtingos paskirties statiniai, o pats kompkesas buvo nutįsęs daugiau nei kilometrą. Pagrindiniai dvaro rūmai vieno aukšto. Kukliam neoklasicistinių formų pastatui…
  • Kidulių dvaro sodybos oficina Šalia Kidulių dvaro rūmų oficina pastatyta valdas dovanų gavus vokiečių baronui Jonui fon Ofenbergui. Mūriniame pastate virė ūkinis dvaro gyvenimas. Čia buvo įrengta skalbykla ir virtuvė. Jose plušančioms moterims kasdieninį skalbimo ar maisto gaminimo darbą palengvino atvestas vandentiekis. Vandenį iš specialiai patvenkto šaltinio tiekė savaiegė mechaninė pompa. Kitame oficinos gale buvo…
  • Kidulių dvaro sodybos pirmas tvartas Pirmasis Kidulių dvaro tvartas iškilo XIX amžiaus viduryje. Stačiakampiame vieno aukšto pastate buvo laikomi gyvuliai: arkliai, jaučiai, karvės. Ūkiui plečiantis, didėjančioms bandoms patalpų neužteko. XIX pabaigoje pastatytas dar vienas ištęstas stačiakampis tvartas. Dvarą valdant baronui Ofenbergui ūkyje buvo laikoma 140 arklių, 226 stambių ir 170 smulkių gyvulių. Gyvuliai buvo auginami…
  • Kidulių dvaro sodybos antras tvartas Pirmasis Kidulių dvaro tvartas iškilo XIX amžiaus viduryje. Stačiakampiame vieno aukšto pastate buvo laikomi gyvuliai: arkliai, jaučiai, karvės. Ūkiui plečiantis, didėjančioms bandoms patalpų neužteko. XIX pabaigoje pastatytas dar vienas ištęstas stačiakampis tvartas. Dvarą valdant baronui Ofenbergui ūkyje buvo laikoma 140 arklių, 226 stambių ir 170 smulkių gyvulių. Gyvuliai buvo auginami…
  • Kidulių dvaro sodybos kalvės – ratinės pastatas KIdulių dvaro ratinė ir kalvė pastatyta XIX amžiaus pabaigoje. Tuo metu dvarą įsigiję vokiečių baronas Jonas fon Ofenbergas vieną po kito statė naujus ūkinius pastatus. Kalvei parinktas neįprastas išplanavimas. Raudonų plytų pastatas turėjo net aštuonis kampus. Viduje buvo pastatyta raudonų plytų mūro krosnis. Prie jos diena iš dienos…
  • Kidulių dvaro sodybos pirmo ūkinio pastato liekanos Iš XIX amžiaus pabaigoje statyto pirmojo ūkinio pastato likusios tik liekanos. Statinys buvo statytas dvarą valdant vokiečių baronui Jonui fon Ofenbergui. Įsigijęs dvarą naujas šeiminkas tvirta ranka ėmėsi jo priežiūros, remontavo senus pastatus, statė naujus. Taip sodyboje iš viso iškilo per dvidešimt skirtingos paskirties pastatų, jie nusidriekė beveik…
  • Kidulių dvaro sodybos svirnas Kidulių dvarą XIX amžiuje įsigijęs vokiečių baronas Jonas fon Ofenrgas ūkinių pastatų statyboms nei lėšų nei užmojų neribojo. Jau iš anksto suskaičiavus planuojamus derlius nuspręsta pasirūpinti tinkamomis patalpomis grūdams, miltams, mėsai, buities daiktams laikyti. Statybininkai atsivežę keliasdešimt vežimų raudonų plytų surentė didžiulį dviejų aukštų svirną. Baigus statyti sienas, svirno stogas buvo…
  • Kidulių dvaro sodybos alaus daryklos pastatas Alaus darykla Kidulių dvaro sodyboje iškilo 1884 metais. Statybos pradžios metai įrašyti ant pastato sienų. Raudonų plytų pastatai iš tolo išsiskiria bokšteliu ir ant jo besisukančia metaline vėtrunge. Apatiniame alaus daryklos name buvo sandėliuojamos jau pagaminto alaus statinės. Į jas alus sutekėdavo nuo kalno viršaus nutįsusiu bunkeriu. Alaus daryklą…
  • Kidulių dvaro sodybos pirmas kumetynas Raudonų plytų kumetynai Kidulių dvaro sodyboje pastatyti XIX amžiaus pabaigoje. Dvarą įsigijęs baronas Jonas fon Ofenbergas nusprendė plėsti ūkį. Dovanų už karinius nuo pelnus ne tik dvarą, bet ir nemažai žemės gavęs šeiminkas suprato, kad be darbininkų neišsivers. Ieškant kumečių, buvo privaloma parūpinti ir jų gyvenamąją vieta. Dvaro sodyboje beveik…
  • Kidulių dvaro sodybos antras kumetynas Raudonų plytų kumetynai Kidulių dvaro sodyboje pastatyti XIX amžiaus pabaigoje. Dvarą įsigijęs baronas Jonas fon Ofenbergas nusprendė plėsti ūkį. Dovanų už karinius nuo pelnus ne tik dvarą, bet ir nemažai žemės gavęs šeiminkas suprato, kad be darbininkų neišsivers. Ieškant kumečių, buvo privaloma parūpinti ir jų gyvenamąją vieta. Dvaro sodyboje beveik…
  • Kidulių dvaro sodybos kluonas Kidulių dvaro sodyboje kluonas pastatytas XIX amžiaus antrojoje pusėje. Stačiakampio formos raudonomis plytomis puoštas pastatas buvo skirtas nupjautiems javams laikyti ir kulti. Kiduliuose javapjūtė buvo vienas sudėtingiausių darbų. Prireikdavo ne vienos dienos, kol darbininkai didžiuliuose laukuose nupjaudavo visus javus. Nuo ankstaus ryto darbą pradėję, saulei aukštai pakilus jau vos sulaukdavo, kol…
  • Kidulių dvaro sodybos kluono liekanos Kidulių dvaro sodyboje 1865 metais statyto kluono likusios tik liekanos. Pastatas buvo skirtas nupjautiems javams laikyti ir kulti. Vis dar geria matosi aukšti iš lauko plytų mūryti pamatai. Sienosm naudotos raudonos plytos. Sienos dabar beveik ištrupėjusios, likusio ir vos viena kita arkos formos anga. Kluonas buvo rekonstruotas 1957 metais, kai…
  • Kidulių dvaro sodybos sodininko namas Kidulių dvaro parką prižiūrėjusiam sodininkui dvaro sodyboje buvo skirtas atskiras gyvenamasis namas. Vieno aukšto statinys pastatytas XIX amžiaus 9 dešimtmetyje. Jame įsikūręs sodininkas per dienas sukdavosi aplink parko augalus. Aplink rūmus raudonavo rožės, parko takai buvo apsodinti pelargonijomis ir dekoratyviniais krūmais. Nudirbti visus darbus sodininkui padėdavo trys kumečiai. Vakarinėje parko…
  • Kidulių dvaro sodybos sodininko tvartas Aukštas pareigas Kidulių dvare ėjusiems darbininkams dvarą valdęs baronas Jonas fon Ofenbergas suteikdavo ne tik gyvenamąsias, bet ir ūkinies patalpas. Netoli rūmų atskirame name įsikūrusiam, dvaro parką prižiūrėjusiam sodininkui buvo pastatytas ir tvartas. Vieno aukšto štačiakampis pastatas buvo dengtas dvišlaičiu stogu. Jame užteko vietos įvairiausiems sodininko reikmenims, čia tilpo ir…
  • Kidulių dvaro sodybos rūkykla Kidulių dvaro sodyboje rūkykla įrengta 1884 metais. Dvarą valdžiusio barono Ofenbergo nusamdyti darbininkai vienu ypu pastatė ir alaus bravoro pastatus ir rūkyklą. Tiek vienam, tiek kitam statiniui naudotos raudonos plytos. Vos užkūrus rūkyklą iš jos pasklisdavo rūkomų dešrų, kumpių, sūrių ar žuvies kvapas. Kad šeimininkams sklindantis dūmas akių negraužtų rūkyklos buvo…
  • Kidulių dvaro sodybos pirmas rūsys Pirmasis Kidulių dvaro rūsys pastatytas XIX amžiaus viduryje. Tuo metu dvarą dovanų už karinius nuopelnus gavęs baronas Ofenbergas ėmėsi rimtų statybos darbų. Vienus pastatus rekonstravo, kitus statė iš naujo. Stačiakampiame rusyje buvo dvi pereinamos patalpos. Jose buvo sandėliuojami maisto produktai. Vietos rūsyje prireikdavo ne tik nukastoms bulvės ar nurautoms morkoms.…
  • Kidulių dvaro sodybos antras rūsys Antrasis Kidulių dvaro rūsys pastatytas XIX amžiaus pabaigoje. Jau vėliau ant rūsio išliko vieno aukšto pastatas su pastoge. Viduje patalpas į tris lygias dalis skaidė dvejos stulpų eilės. Kidulių dvare baronui Ofenbergui sėkmingai plečiant ūkį tinkamo rūsio reikėjo ne tik šeimynos maisto produktams, bet ir gyvulių pašarams saugoti. Dalis užauginamų…
  • Kidulių dvaro sodybos antras ir trečiasis ūkinis pastatas Kidulių dvaro sodybą valdant Ofenbergui ūkis klestėjo. Sumaniai panaudojant naujas technologijas, tokias kaip garo variklis ar vandentietis, sąžiningai atsilyginant nugaras per dienas lenkiantiems darbininkams, dvaras nešė vis daugiau pelno. Daugėjo žemės, tvartuose gausėjo gyvulių. 1903 metais dvarui priklausė 3200 margų žemės, tvartuose buvo laikoma 140 arklių, apie…
  • Kidulių dvaro sodybos antras ir trečiasis ūkinis pastatas Kidulių dvaro sodybą valdant Ofenbergui ūkis klestėjo. Sumaniai panaudojant naujas technologijas, tokias kaip garo variklis ar vandentietis, sąžiningai atsilyginant nugaras per dienas lenkiantiems darbininkams, dvaras nešė vis daugiau pelno. Daugėjo žemės, tvartuose gausėjo gyvulių. 1903 metais dvarui priklausė 3200 margų žemės, tvartuose buvo laikoma 140 arklių, apie…
  • Kidulių dvaro sodybos kalvio-račiaus namas Ištikimų darbininkų ieškodavę dvarų šeimininkai privalėjo jiems suteikti ir gyvenamasias patalpas. Jos buvo skirstomos pagal užimamas pareigas. Kidulių dvare tarnai gyveno oficinoje, kumečiams buvo pastatyti kumetynai. Atskirus namus turėjo tik itin svarbūs dvarui tarnautojai. Atskirame name su šeima gyveno dvaro sodininkas. Namas buvo skirtas ir dvaro kalviui. Jo šeima buvo…
  • Kidulių dvaro sodybos kailiadirbio namas Raudonų plytų kailiadirbio namas Kidulių dvaro sodyboje pastatytas XIX amžiaus pabaigoje. Jame apgyvendintas kailiadirbys kasdien triūsė ruošdamas žvėrių kailius ir odas dvaro reikmėms. Darbo netrūko. Dvarą valdęs Ofenbergas garsėjo kaip aktyvus medžiotojas. Į medžiokles išsiruošdavo ne tik vienas pats, bet ir kviesdavo kompaniją. Kviestinėms medžioklėms į Kidulių dvarą suvažiuodavo didikai…
  • Kidulių dvaro sodybos pirmo ir antro kumetyno tvartai Per dienas dvarui priklausančiuose laukuose dirbę ar tvartus liuobę kumečiai, vos prižiūrėtojui varpo dūžiais paskelbus darbo pabaigą skubėdavo pasirūpinti savais gyvuliais. Prie dviejų dvaro kumetynų, kuriuose butus turėjo kumečiai buvo pastatyti ir du tvartai. Raudonų plytų pastatuose kumečiai laikė kiaules, vištas, vienas kitas turėjo karvę. Net ir…
  • Kidulių dvaro sodybos antro kumetyno tvartas Per dienas dvarui priklausančiuose laukuose dirbę ar tvartus liuobę kumečiai, vos prižiūrėtojui varpo dūžiais paskelbus darbo pabaigą skubėdavo pasirūpinti savais gyvuliais. Prie dviejų dvaro kumetynų, kuriuose butus turėjo kumečiai buvo pastatyti ir du tvartai. Raudonų plytų pastatuose kumečiai laikė kiaules, vištas, vienas kitas turėjo karvę. Net ir panorėjus daugiau…
  • Kidulių dvaro sodybos parkas Kidulių dvarą įsigijęs vokiečių baronas Jonas fon Ofenbergas ne tik sutvarkė sodybos statinius, bet ir įrengė parką. Dvarininko samdytas sodininkas aplink rūmus prisodino rožių, parko takeliuose įrengė hortenzijų ir jazminų gyvatvores. Parek netrūko retų medžių. Prie pat rūmų augo retas geltonlapis klevas, kurio lapai per mėnesieną lyg žibintai šviesdavo. Kiek toliau…
  • Kidulių kapinynas Kidulių kapinynas Judrių kaime atrastas vietiniams gyventojams pradėjus statybų darbus. 1971 metais vienas kaimo gyventojas nusprendė statyti namą. Darbininkai pradėjo kasti duobę pamatams. Darbams įsibėgėjus jų kastuvai atsitrenkė į žemėje nugulusius kaulus ir metalinius daiktus. Iškviesti spesialistai atrastą vietą ėmė tyrinėti. Kasinėjimai atlikti ne tik statybietėje, bet ir laisvuose plotuose tarp kitų pastatų.…
  • Šv. arkang. Mykolo bažnyčios komplekso bažnyčia Pirmoji koplyčia Kidulių dvare minima 1636 metais. Ji iš pradžių veikė kaip Jurbarko parapijos filialas. Mišios koplyčioje buvo laikomos tik kas trečią sekmadienį, kai į Kidulius atvykdavo Jurbarko kunigas. Pamaldos pagyvėdavo, kai patvindavo Nemunas ar Kiduliuose apsistodavo dvarą tuo metu valdęs vyskupas. Rūmuose vienas po kito kurį laiką gyveno…
  • Šv. arkang. Mykolo bažnyčios komplekso varpinė Pirmoji koplyčia Kidulių dvare minima 1636 metais. Ji iš pradžių veikė kaip Jurbarko parapijos filialas. Mišios koplyčioje buvo laikomos tik kas trečią sekmadienį, kai į Kidulius atvykdavo Jurbarko kunigas. Pamaldos pagyvėdavo, kai patvindavo Nemunas ar Kiduliuose apsistodavo dvarą tuo metu valdęs vyskupas. Rūmuose vienas po kito kurį laiką gyveno…

Lietuvos Dvarai : Dvarai
Savivaldybė : Šakių raj. sav.
Adresas : 3807 58, Kiduliai 71400
Telefonas : +370 6 305 4045
Comments